Stopa prekršaja iznosila je 33,34% u prevozu tereta, tj. 5,96% u prevozu putnika. Za teretni saobraćaj to znači da je za svako treće teretno vozilo registrovan prekršaj. Upravo to je parameter koji pokazuje da je prevoz tereta rizičniji za ukupnu bezbednost saobraćaja na putevima i da je praćenje i dalje neophodno.
10.426 vozača prekršilo je pravila o vremenu vožnje i odmora, od čega 10.029 vozača kamiona, i 397 vozača autobusa, a u 6.268 slučajeva tahograf nije pravilno korišćen.
U 321 slučaju otkrivena je manipulacija tahografa. “Mučenje” oko podešavanja tahografa pa čak i manipulacija sa tahografom poprima sve veće oblike. Razlog za ovo može da se traži u eventualnom konkurentskom pritisku koji postoji u ovoj industriji.
U 168 slučajeva vozači koji su učestvovali u saobraćaju bili su pod dejstvom alkohola. U 28 slučajeva vozači su bili pod dejstvom droge.
Saobraćajne nezgode u kojima su učestvovala teretna vozila obično imaju posebno ozbiljne posledice, posebno za druge učesnike u saobraćaju. Kao glavni uzroci nezgoda najčešće se pominu neprilagođena brzina, loše obezbeđen teret, umor vozača i tehnički kvarovi na vozilima. Tako su u 4.962 slučaja (4.773 kamiona, 189 autobusa) konstatovani ozbiljni tehnički nedostaci, kod 2.148 teretnih vozila i 159 autobusa utvrđeno je da postoji preopterećenje, a kod 1.618 teretnih vozila teret nije bio propisno obezbeđen.
U oblasti transporta opasnog robe registorvana su 678 prekršaja.
U prevozu putnika najviše prekršaja registrovano je zbog nedostatka obavezne dokumentacije u vozilu, čak 3.090 slučajeva, zatim tbog prekračenja brzine – 897 slučajeva,
zbog korišćenja sigurnosnih pojaseva – 711 i tehničke neispravnosti – 189. Propisano vreme vožnje nije poštovalo 397 vozača.
Naročito u sferi prevoza putnika jako je važno obezbediti besprekornu tehničku ispravnost vozila i da vozači nisu premoreni.
Rezultat kontrolne nedelje pokazao je da kontrola prevoza tereta i prevoza putnika na putevima i dalje ima važan pristup za poboljšanje bezbednosti u saobraćaju.
Post a comment